Jak w każdym hobby jest to temat morze. Niestety trudno uniknąć w tej dziedzinie ogólników wynikających zarówno z upodobań, przyzwyczajeń czy mitów. Podstawowe elementy sprzętu to wędzisko, które może mieć różną długość w zależności od łowiska, techniki wędkowania itp. Samo wędzisko ma bardzo dużą wytrzymałość przy stosunkowo niewielkiej średnicy. Uzyskuje się to dzięki zastosowaniu technologii i materiałów rodem z lotnictwa lub wyścigów formuły 1. Wymagania stawiane wędzisku to łączenie dwóch skrajnych elementów mających źródło w mechanice czyli giętkości i elastyczności z jednoczesną wytrzymałością.
Kolejnym ważnym elementem jest kołowrotek. Podobnie jak w przypadku tyczki dobór zależy od wielu czynników choć jednym z ważniejszych jest zasobność portfela lub determinacja kupującego. Coś co kiedyś było prostą konstrukcją jest obecnie niezwykle skomplikowanym, wytrzymałym mechanizmem dającym wiele możliwości podczas wędkowania.
Na marginesie dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii wędkarstwo stało się bardziej dostępne dla kobiet. Kolejnym elementem są linki lub żyłki, zestaw haczyków, spławików, ciężarków, przyponów i innych bardzo ważnych detali, które musi ze sobą dźwigać miłośnik tego specyficznego sportu.
Wędkarstwo kiedyś postrzegane jako nudny sport dla emerytów poszukujących chwili spokoju od zgiełku wielorodzinnych domów, obecnie uprawiane jest przez ludzi w każdym wieku bo już w wieku 14 lat można uzyskać kartę wędkarską. Ponadto jakość sprzętu, wiedza, zanęty, przynęty oraz duża ilość komercyjnych łowisk powoduje, że samo łowienie staje się sportem pełnych ekscytujących wydarzeń, splotów akcji sukcesów i porażek.