Recent Posts

28
Mar

Wędkowanie w Chorwacji

Chorwackie wybrzeże Adriatyku kusi nie tylko miłośników zażywania słonecznych kąpieli, spragnionych chwili relaksu na długich szerokich plażach, zlokalizowanych nad krystalicznie czystą wodą o lazurowej barwie. Liczne łowiska zapewnią moc atrakcji także amatorom wędkowania, którzy pobyt w Chorwacji chcieliby spędzić poświęcając czas swojej największej pasji.

16
Mar

Wędkowanie w Norwegii

Zasady i przepisy dotyczące wędkowania na terenie Norwegii

Wędkowanie w Norwegii jest bardzo popularne szczególnie wśród wielu turystów. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z możliwości jakie oferują łowiska ryb w tym kraju warto zapoznać się z przepisami dotyczącymi połowy, tym bardziej, że kary za nieprzestrzeganie zasad są tutaj bardzo wysokie - nawet do 5000 euro.

26
Paź

Wędkowanie w Niemczech

Wędkowanie - Niemcy

Niemcy to jeden z najchętniej odwiedzanych krajów przez polskich wędkarzy. Źródła i rzeki w południowej części kraju obfitują w łososie i pstrągi, zaś Bałtyk, znajdujący się na północy państwa, oferuje przede wszystkim dorodne dorsze. Polecane łowiska znajdują się również wokół, otoczonego jeziorami, Berlina. Przed wyjazdem warto jednak zapoznać się z zasadami połowu.

11
Cze

Wędkowanie w Czechach

Wędkarstwo w CzechachWędkowanie to sport, który dla licznej grupy osób jest możliwością relaksu na łonie natury. Wiele interesujących miejsc czeka na miłośników łowienia ryb w Czechach, kraju, który obfituje w różnego rodzaju łowiska idealne na odpoczynek i dreszczyk emocji związany z ciekawymi okazami.

04
Gru

Wędkowanie w Polsce

Wędkowanie w Polsce

W Polsce jak i wielu krajach mamy do dyspozycji łowiska naturalne, komercyjne i specjalne. Wędkarstwo w Polsce określają jasne zasady: trzeba mieć kartę wędkarską, odpowiedni sprzęt i przestrzegać okresów ochronnych dla ryb.

04
Gru

Na ryby do Finlandii

Wędkowanie w Finlandii

Każdy kto miał okazję odwiedzić Finlandię dostrzega kilka ciekawych rzeczy. Po pierwsze miasta o infrastrukturze średniej wielkości polskiego miasta czyli posiadające kilka teatrów, multikino i inne rozrywki ma zaledwie kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. Poza kilkoma miastami na wybrzeżu: Helsinki czy Tampere nie ma za bardzo co zwiedzać w tych miastach. Oczywiście są takie miejsca jak Porwo ze swoim starym miastem czy Rauma z uroczym centrum albo Zamek w Turku. Nie mniej jednak można pokusić się o stwierdzenie, że podstawowa atrakcją Finlandii jest przyroda. Wystarczy spojrzeć na mapę nawet mało dokładną a od razu widać, że jest to raj dla miłośników wędkarstwa.

04
Gru

Sprzęt wędkarski

Jak w każdym hobby jest to temat morze. Niestety trudno uniknąć w tej dziedzinie ogólników wynikających zarówno z upodobań, przyzwyczajeń czy mitów. Podstawowe elementy sprzętu to wędzisko, które może mieć różną długość w zależności od łowiska, techniki wędkowania itp. Samo wędzisko ma bardzo dużą wytrzymałość przy stosunkowo niewielkiej średnicy. Uzyskuje się to dzięki zastosowaniu technologii i materiałów rodem z lotnictwa lub wyścigów formuły 1. Wymagania stawiane wędzisku to łączenie dwóch skrajnych elementów mających źródło w mechanice czyli giętkości i elastyczności z jednoczesną wytrzymałością.

Sprzęt wędkarski

Kolejnym ważnym elementem jest kołowrotek. Podobnie jak w przypadku tyczki dobór zależy od wielu czynników choć jednym z ważniejszych jest zasobność portfela lub determinacja kupującego. Coś co kiedyś było prostą konstrukcją jest obecnie niezwykle skomplikowanym, wytrzymałym mechanizmem dającym wiele możliwości podczas wędkowania.

Na marginesie dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii wędkarstwo stało się bardziej dostępne dla kobiet. Kolejnym elementem są linki lub żyłki, zestaw haczyków, spławików, ciężarków, przyponów i innych bardzo ważnych detali, które musi ze sobą dźwigać miłośnik tego specyficznego sportu.

Wędkarstwo kiedyś postrzegane jako nudny sport dla emerytów poszukujących chwili spokoju od zgiełku wielorodzinnych domów, obecnie uprawiane jest przez ludzi w każdym wieku bo już w wieku 14 lat można uzyskać kartę wędkarską. Ponadto jakość sprzętu, wiedza, zanęty, przynęty oraz duża ilość komercyjnych łowisk powoduje, że samo łowienie staje się sportem pełnych ekscytujących wydarzeń, splotów akcji sukcesów i porażek.

Nowe wpisy

  • 28 marzec 2017 Wędkowanie w Chorwacji Chorwackie wybrzeże Adriatyku kusi nie tylko miłośników zażywania słonecznych kąpieli, spragnionych chwili relaksu na długich…
  • 11 czerwiec 2015 Wędkowanie w Czechach Wędkowanie to sport, który dla licznej grupy osób jest możliwością relaksu na łonie natury. Wiele…
  • 26 październik 2015 Wędkowanie w Niemczech Niemcy to jeden z najchętniej odwiedzanych krajów przez polskich wędkarzy. Źródła i rzeki w południowej…
  • 04 grudzień 2014 Wędkowanie w Polsce W Polsce jak i wielu krajach mamy do dyspozycji łowiska naturalne, komercyjne i specjalne. Wędkarstwo…
  • 16 marzec 2016 Wędkowanie w Norwegii Zasady i przepisy dotyczące wędkowania na terenie Norwegii Wędkowanie w Norwegii jest bardzo popularne szczególnie…
Więcej